Savne so se razvijale v različne smeri. Še predno so se nomadska plemena ustalila, so bile v uporabi savne, ki so bile na pol izkopane v zemljo z minimalno konstrukcijo nad površino. Kasneje je savna postala poseben del hiše, in še pogosteje posebna zgradba na samem (zaradi obilnega kurjenja ni bilo redko, da je savna pogorela!).
Najstarejši tip stalne savne je dimna savna: v sobi je peč s kamenjem, vendar brez dimnika. Dim uhaja samo skozi majhno odprtino tik pod stropom.
Take savne so bile običajne še okoli leta 1920, kasneje so jih nadomestile današnje savne z dimniki in novodobnimi pečmi.
Savne so tekom svojega razvoja dobile tekočo vodo in so postale del stanovanjske kulture, kot jo poznamo še danes. Savna je ponavadi del kopalnice v stanovanju. Gretje je običajno na drva, v mestnem okolju so pa savne pogosto električno ogrevane.
Zanimivo je, da je počutje v električno greti savni drugačno od počutja v savni, ki je ogrevana s pečjo na drva. V zadnjih časih je klasična savna pridobila veliko novih privržencev in zagovornikov, zato imajo tudi nove savne pogosto ponovno peči na drva.
Celo dimne savne, ki so skoraj izginile po letu 1920, so danes spet v modi in doživljajo pravi preporod.
Savna je namenjena očiščenju telesa, sprostitvi mišic, očiščenju duha in uma. Je kraj za umiritev po napornem dnevu, kjer nas blažilna toplota sprosti in zapelje k počitku. Vse to nas ob prijetni glasbi, sproščujočih barvah in prijetni, prikriti svetlobi, prevzame z občutkom ponovnega rojstva.
Zdravniki priporočajo savno iz različnih razlogov. Telo se dobro odziva na savno, ker je izpostavljeno visokim temperaturam le kratek čas.
Savna je s svojim enkratnim zaporedjem dražljajev izredno dobrodošla telesu, saj s svojim delovanjem aktivira vse dele telesa. To izvaja, ne da bi telo pri tem trpelo napor in kar sledi, je umerjen občutek ugodja. Neškodljivost savne in njeni pozitivni učinki so bili dokazani že neštetokrat v različnih deželah kot sta na primer Finska in Nemčija. Pogoj za uspešno in koristno uporabo savne je seveda, da se sledi danim preverjenim napotkom.
Obisk savne je priporočljiv za vse, ki nimajo težav s srcem, krčnimi žilami ali akutnimi vnetji. Savne pa se izogibajte, če ste prehlajeni ali bolni.